Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych  

O NAS

Klub Abstynenta BARKA jest to Stowarzyszenie działające na terenie Krakowa i propagujące szeroko pojętą abstynencję.

Wpis do KRS uzyskało w dniu 19 września 2006r.

Siedziba Klubu usytuowana jest w samym centrum miasta, gdzie jest dogodny dojazd ze wszystkich stron. Znajduje się przy ul. Skarbowej 4 i posiada dwa pomieszczenia umożliwiające przeprowadzanie warsztatów terapeutycznych, konsultacji, szkoleń oraz świetlicy klubowej w której odbywają się spotkania integracyjne. Wyposażenie klubu jest w dobrym stanie technicznym.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 84 członków, reprezentujących różne zawody. Wielu z nich może poszczycić się długoletnią abstynencją. W ramach pracy społecznej członkowie dzielą się swoim doświadczeniem, udzielają wsparcia osobom potrzebującym, pełnią dyżury w siedzibie Stowarzyszenia, zaangażowane są również przy organizacji spotkań grupowych oraz przy przygotowaniu posiłków na zajęcia integracyjne.

W roku 2007 Stowarzyszenie rozpoczęło współpracę z administracją samorządową Gminy Kraków.

Wieloletni projekt skierowany do osób uzależnionych i ich rodzin pod nazwą:
„Działania profilaktyczne i rehabilitacja osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych w środowisku samopomocowym”
był realizowany przez Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego ”Działania na rzecz profilaktyki i rehabilitacji uzależnień oraz przeciwdziałania patologiom społecznym” przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa.

W ramach projektu w latach 2008 i 2009 w Gminie Kraków z pomocy skorzystało łącznie 600 osób po 300 osób rocznie. Natomiast w roku 2010 z projektu skorzystało aż 1000 osób, co niewątpliwie świadczy o narastającym problemie i konieczności udzielania wsparcia.
W 2007 roku Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Miasta Krakowa w kwocie 15 500 PLN, w 2008 w kwocie 37 800 PLN, w 2009 w kwocie 38 200 PLN a w 2010 w kwocie 55 500 PLN. Otrzymane środki w ramach dotacji rozliczane były terminowo i wykorzystane zgodnie z harmonogramem i ich przeznaczeniem.

Projekty były realizowane w okresie od kwietnia do grudnia obejmując warsztaty terapeutyczne z udziałem certyfikowanych terapeutów, indywidualne konsultacje prowadzone przez psychologa, rehabilitację czynną, spotkania i wyjazdy integracyjne dla osób uzależnionych i ich rodzin. Ponadto uczestnikom projektu było udzielane wsparcie przez doświadczonych członków Stowarzyszenia tworzących tzw. Grupy Wsparcia.

Stowarzyszenie od początku swojego istnienia współpracuje z Klubem Abstynenta „Trzeźwość” z Nowej Huty, Klubem Abstynenta „Niepołomni” z Niepołomic oraz ze Stowarzyszeniem „Tęcza”.